Nasze książki

ŁUKASZ ŻYWULSKI - "Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939"
Wydawca: Wydawnictwo HM, 2022

Publikacja jest efektem dwuletnich badań historycznych koordynowanych przez Łukasza Żywulskiego, przy udziale redaktorki Moniki Tomys i regionalisty Leszka Bensza. Zawiera ona transkrypcje listów piekarzanina Pawła Słani adresowanych do "kochanej Mary" (jak pieszczotliwie nazywał swą narzeczoną Marię Lortz), w tym ostatni list z obozu jenieckiego NKWD w Kozielsku. Słania, nauczyciel historii i podporucznik rezerwy, został bestialsko zamordowany w Katyniu w wieku 28 lat. Tę pięknie wydaną książkę wzbogacono o analizę treści listów oraz życiorysy Pawła Słani i Marii Lortz. Materiały do publikacji zostały przygotowane w niezwykły sposób. To nie kto inny, jak sami mieszkańcy Piekar Śląskich (nawet dzieci!) przepisywali w domowym zaciszu listy Pawła Słani w ramach akcji społecznej. Druk został sfinansowany w dużej mierze poprzez dobrowolne wpłaty na portalu Zrzutka.pl. Książka jest więc poniekąd wspólnym dziełem nas wszystkich. Na kanwie historii Pawła i Marii powstał reportaż w Radiu Katowice.
Kup książkę na stronie wydawnictwa


LESZEK BENSZ, DARIUSZ DOBRZAŃSKI - "Wspomnienie Wiktora Szwagla oraz historia piekarskiej Policji"
Wydawca: Dariusz Dobrzański, 2019.

Unikatowa publikacja opisująca życie i tragiczną śmierć piekarskiego policjanta Wiktora Szwagla oraz historię tworzenia się Policji na ziemiach śląskich i piekarskich. Autorami są młodszy aspirant Dariusz Dobrzański oraz Leszek Bensz. Książka jest owocem blisko 6-letnich badań; zawiera niepublikowane wcześniej fotografie, informacje pochodzące bezpośrednio od rodziny Wiktora Szwagla i odkopane w mrokach archiwów dokumenty. Oprócz tego, znaleźć w niej można listę funkcjonariuszy pełniących niegdyś służbę w  posterunkach Policji na piekarskich ziemiach. Jest to swoisty pamiętnik piekarskiej Policji. Wydanie książki poprzedzone zostało odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Wiktorowi Szwaglowi. W sierpniu 1939 roku Szwagiel poniósł tragiczną śmierć na służbie, gdzie tuż po przejęciu jednego z dowódców niemieckiej grupy dywersyjnej Freikorps Ebbinghaus został zastrzelony przez Pawła Kaletę.
Przeczytaj wersję cyfrową publikacji

 

 

JAKUB MÜLLER - "Maksymilian Jasionowski. Robotnik pióra"
Wydawca: Gmina Piekary Śląskie, 2019

Książka Jakuba Müllera to efekt rocznych badań, a zarazem hołd złożony Maksymilianowi Jasionowskiemu. Jasionowski to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci w historii miasta Piekary Śląskie: górnik, pisarz, poeta, aktor i dramaturg, działacz, reporter, wynalazca, a przede wszystkim: wielki patriota. Książka podzielona została na dwie części. Pierwsza to rys biograficzny Jasionowskiego, zaś druga stanowi antologię dokonań literackich piekarzanina. Jest to pionierska próba zebrania rozproszonego lirycznego dorobku Jasionowskiego z wycinków prasowych i zachowanych rękopisów, a zarazem nawiązanie do badań prowadzonych kilkadziesiąt lat wcześniej przez Jadwigę Kuciankę.
Przeczytaj wersję cyfrową publikacji

 

 

ŁUKASZ ŻYWULSKI - "Piekary Literackie: twórczość w cieniu górniczych szybów"
Wydawca: Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, 2019.

Piekary Literackie to koordynowany przez Łukasza Żywulskiego ekosystem wspierający piekarską literaturę. Składają się na niego działania promocyjne, wystawy tematyczne, spotkania autorskie, konkursy literackie, spacery i publikacje. Jedną z nich jest wydana w atrakcyjnej graficznie formie broszura pt. "Piekary Literackie". To tak naprawdę folder wystawy, która odbyła się w listopadzie 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Folder zawiera biogramy 15 pisarzy związanych z Piekarami Śląskimi, od XVIII wieku aż po czasy współczesne. Całość bogato ilustrowana, okraszona zdjęciami literatów, cytatami z ich dzieł oraz miejsc, w których mieszkali i tworzyli.
Przeczytaj wersję cyfrową publikacji

 

 

ŁUKASZ ŻYWULSKI - "Po czcionce do książki: śladami Teodora Heneczka"
Wydawca: Gmina Piekary Śląskie, 2018.

Książka autorstwa Łukasza Żywulskiego opisuje życie i działalność pochodzącego z Częstochowy drukarza, wydawcę i redaktora Teodora Heneczka, który na wiele lat związał swoje życie z Piekarami. Burzliwa historia życia Teodora Heneczka jest także pretekstem do zaprezentowania  historii pozostałych piekarskich drukarni i dorobku wydawniczego naszego miasta. Dodatkowym smaczkiem publikacji jest fakt, iż użyty w niej krój pisma to Heneczek Pro, inspirowany postacią Teodora Heneczka, a opracowany przez Nikę Langosz. Ponadto książka zawiera relację z powiązanego tematycznie projektu "Po czcionce do książki" organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich.
Przeczytaj wersję cyfrową publikacji

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes