- Dział: Kiedyś i dziś
- Napisał Leszek Bensz
- Skomentuj jako pierwszy!
Pielgrzymki są jednym z najważniejszych symboli naszego miasta, które uważane jest od dziesięcioleci za duchową stolicę Górnego Śląska. To właśnie ulice Piekar, są od setek lat niemymi świadkami takich wydarzeń jak na poniższym zestawieniu.
Symbol piekarskiej edukacji w odsłonie "kiedyś i dziś".
Urokliwy kadr przedstawiający powszedni, przedwojenny dzień życia mieszkańców - dzieci próbujące sprzedać owoce pasażerom autobusu. Widok z obecnego piekarskiego "ryneczku" w stronę Radia Piekary
Niezwykłej urody, archiwalna fotografia przedstawiająca układanie bruku na obecnej ulicy Oświęcimskiej w Brzozowicach na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku.
Bytom jest jednym z najstarszych miast Śląska a wraz z jego rozwojem powstawały okoliczne wioski, które z biegiem lat rozkwitały wraz z nim, m.in także nasze kochane miasto. Najlepsze lata tego miasta przypadają na przełom wieku XIX na XX., jednakże Bytom dziś w większości przypadków jest tylko cieniem samego siebie sprzed lat. Bytom jak najbardziej zasługuje na ukazanie jego piękna, a dzięki bogatej spuściźnie w postaci fotografii, możemy zanurzyć się w oszołamiający, nawet jak na dzisiejsze standardy, świat.
Cykl ten wraz z możliwościami czasowymi będziemy wzbogacać o kolejne kadry.
Budynek przeznaczony na stworzenie szkoły został ukończony w sierpniu 1914 roku, odbiór nastąpił 06.02.1915 roku (bez sali gimnastycznej, która nie była jeszcze gotowa).
Budynek w którym obecnie znajduje się kozłogórski Dom Kultury, został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przez Wincentego Tyczkę jako restauracja (karczma). W restauracyjnym budynku mieściła się także duża sala w której odbywały się przedstawienia, zabawy czy potańcówki dla weselnych gości. W okresie międzywojennym spotykali się tutaj członkowie różnych kozłogórskich organizacji, a na piętrze budynku urządzono mieszkania, w których zamieszkali nauczyciele.
Bar mleczny na zbiegu ulicy Marksa (Prymasa Stefana Wyszyńskiego) i Bytomskiej to miejsce gdzie stołowały się pokolenia piekarzan. Wspomnijmy jak wyglądało te miejsce w latach 60-70, kiedy to po ulicach przejeżdzała codzień tzw. achtka czyli tramwaj nr 8.
Park Niepodległości założony, z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Piekarach Wielkich. Więcej o tym niezwykle ciekawym miejscu już niebawem na naszej stronie.
Jedna z wizytówek naszego miasta w odsłonie "kiedyś i dziś", z nostalgią można zachwycać się nad elegancją tamtejszej epoki.
Po lewej widać fragment byłego ratusza w Szarleju a z prawej są widoczne dwa szyby odwadniające: Schmidt I i Schmidt II