Kiedyś i dziś (51)

lub Map

Kamienica J.Goldsteina

Sklep znajdujący się przy ulicy Bytomskiej numer 169 nazywany jest "u Kusza". Nazwa ta pochodzi od właściciela, który nabył tą kamienicę najprawdopodobniej w latach 30. Pierwotnym właścicielem był Żyd J. Goldstein, który  wynajmował mieszkania, ale także prowadził sklep na parterze swojej kamienicy. Ze zdjęcia wynika, że asortyment sklepu był szeroki. Począwszy od materiałów budowlanych, po akcesoria i wyposażenie domów.

Wartym zaznaczenia faktem jest, że w oficynie kamienicy Goldsteina mieszkał Wawrzyniec Hajda, postać najważniejsza z punktu widzenia polskiego ruchu niepodległościowego. Był nie tylko inicjatorem polskiej pracy niepodległościowej, ale także poetą i wychowawcą całej rzeszy piekarzan, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta i nie tylko.

Według informacji rodziny, której przodkowie byli sąsiadami Hajdy na fotografii ma być widoczny on sam (po prawej stronie). Niestety postać ta (3 od prawej, pod oknem) na fotografii jest zamazana i już chyba na zawsze pozostanie zagadką. Jednak zważywszy, że na fotografii znajduje się rodzina Goldsteinów i najprawdopodobniej pracownicy sklepu oraz mieszkańcy tego miejsca, można przypuszczać, że na zdjęciu znajduje się faktycznie nasz piekarski Wernyhora.

Czytaj dalej...

Wieczernik

Wieczernik jest jedną z kaplic wchodzących w skład piekarskiej Kalwarii. Wznoszenie kaplicy przypada na rok 1889, kiedy to też 18 kwietnia wmurowano kamień węgielny. Prace trwały 3 lata i zakończyły się w roku 1892. Kaplica została zbudowana na planie prostokąta z trzema wejściami. Wejście od strony zachodniej służyło do wygłaszania kazań. Prowadziły do niego rozłożyste schody, które niestety nie zachowały się do dnia dzisiejszego. W środku kaplicy znajduje się przedstawienie figuralne ukazujące ostatnią wieczerzę Jezusa wraz ze swoimi uczniami.

 

Zdjęcie przedstawia członków sekcji męskiej Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej podczas święta młodzieży.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS