ul. Szpitalna 11 - Stary budynek szpitala

Dziś Szpital Miejski pw. Św. Łukasza całkowicie odmienił się za sprawą nowo wybudowanego pawilonu, lecz jak wyglądał kiedyś główny pawilon, który przez ponad 100 lat leczył Piekarzan ? Zapraszamy do zapoznania się  najnowszym zestawieniem 'kiedyś i dziś'

Obecny Szpital Miejski pw. Św. Łukasza został zbudowany w roku 1898 i zastąpił pierwszy szpital z roku 1866, który mieścił się w budynku po byłym kieracie odwadniającym Kopalni Scharley. 

Opiekę nad chorymi w chwili powstania, oprócz doktora Lorentza pełniły Siostry Boromeuszki. Szpital stanowił współwłasność Gminy Szarlej i Gminy Piekary, ale już w 1902r. odkupił go powiat Bytomski. Na terenie Szpitala, oprócz głównego pawilonu, mieścił się barak gospodarczy oraz pawilon choleryczny, który rozbudowano w roku 1911, a całkowicie przebudowano w roku 1919. Od 1922 roku Szpital przeszedł pod opiekę powiatu Świętochłowickiego. Z roku na rok liczba leczonych rosła z 168 chorych w roku 1899 do 1370 chorych w roku 1929. W kolejnych latach funkcjonowania otwierano nowe oddziały i poradnie. Po II Wojnie Światowej władze PRL usunęły ze szpitala Siostry Boromeuszki. Przedwojenna kadra lekarska to m. in Dr Carl Weirauch, Drisch, Bociański, Patryn, Rychlik oraz bodaj najbardziej znany dr. Ogarek.

Dziś z chwilą wybudowania nowoczesnego pawilonu, niegdysiejszy główny budynek odszedł całkowicie w cień, a szkoda, bo to ważny budynek w historii Naszego Miasta.

Kiedyś: okolice roku 1910, źródło: zbiory Leona Wostala / Dziś: kwiecień 2018, autor: Leszek Bensz

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes