ul. Bytomska 169 - Kamienica Goldsteina

Sklep znajdujący się przy ulicy Bytomskiej numer 169 nazywany jest "u Kusza". Nazwa ta pochodzi od właściciela, który nabył tą kamienicę najprawdopodobniej w latach 30. Pierwotnym właścicielem był Żyd J. Goldstein, który  wynajmował mieszkania, ale także prowadził sklep na parterze swojej kamienicy. Ze zdjęcia wynika, że asortyment sklepu był szeroki. Począwszy od materiałów budowlanych, po akcesoria i wyposażenie domów.

Wartym zaznaczenia faktem jest, że w oficynie kamienicy Goldsteina mieszkał Wawrzyniec Hajda, postać najważniejsza z punktu widzenia polskiego ruchu niepodległościowego. Był nie tylko inicjatorem polskiej pracy niepodległościowej, ale także poetą i wychowawcą całej rzeszy piekarzan, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta i nie tylko.

Według informacji rodziny, której przodkowie byli sąsiadami Hajdy na fotografii ma być widoczny on sam (po prawej stronie). Niestety postać ta (3 od prawej, pod oknem) na fotografii jest zamazana i już chyba na zawsze pozostanie zagadką. Jednak zważywszy, że na fotografii znajduje się rodzina Goldsteinów i najprawdopodobniej pracownicy sklepu oraz mieszkańcy tego miejsca, można przypuszczać, że na zdjęciu znajduje się faktycznie nasz piekarski Wernyhora.

Kiedyś: najprawdopodobniej lata 1910-1922, źródło: z archiwum rodziny Górniak / dziś: luty 2022, autor: Leszek Bensz

 

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes