Rajski Plac stoi w miejscu dawnego cmentarza, który znajdował się obok pierwszego, drewnianego kościółka pod wezwaniem św. Bartłomieja. Po wybudowaniu nowego Kościoła, cmentarz przestał być użytkowany. Po zabudowaniu tego terenu część nagrobków pozostała, co widzimy na archiwalnej fotografii. Następną lokalizacją było podnuże nieistniejącej ówcześnie Kalwarii, przy obecnej ulicy Bytomskiej. W późniejszych latach cmentarz przeniesiono w obecne miejsce, gdzie dziś zapalamy znicze Naszym bliskim.
Rajski Plac otoczony jest drewnianymi krużgankami, zamkniętymi po obu stronach kapliczkami. W centralnej części krużganek znajduję się kaplica Św. Rafała. W kaplicy tej znajdowały się pamiątki z pierwszego kościółka tj.: chrzcielnica, krucyfiks oraz nastawa ołtarzowa z obrotowym tabernakulum i dwoma figurami świętych: Bartłomieja i Mikołaja. W rocznicę 350. lat kultu Maryjnego w Piekarach zabytkowy ołtarz odnowiono i przeniesiono do bocznej kaplicy w Bazylice, a pozostałą część zabytków, obecnie można podziwiać w przykościelnym muzeum.
W centralnej części Rajskiego Placu stoi krzyż z przedstawieniem ukrzyżowanego Jezusa oraz figury Matki Boskiej Bolesnej i Św. Jana.
Kiedyś: Rok 1906, źródło: zbiory Rafała Eckierta /dziś: sierpień 2018, autor: Leszek Bensz
Źródła:
- "Encyklopedia Piekar Śląskich" Praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Grzegorka 2011
- www.wikipedia.pl