Kościół w Piekarach Śląskich - Kamieniu, choć nie należny do najstarszych, jest obok Piekarskiej Bazyliki i Kalwarii najważniejszym obiektem sakralnym w naszym mieście.
Powodem dla którego stoi on na równi w z Bazyliką i Kalwarią jest fakt, że sama parafia kamieńska jest najstarszą parafią wiejską na terenie Śląska. Była filią Parafii bytomskiej p.w. Św. Małgorzaty, została erygowana 4 października 1277 roku przez Biskupa Pawła z Przemkowa. Pierwotnie stał w tym miejscu kościół murowany z kamienia wybudowany w stylu romańskim (pierwsze takie wzmianki występują w wieku XV), który ustąpił miejsca większemu, murowanemu kościołowi na przełomie XIX i XX wieku. Prawdopodobnie fundatorem pierwszej Świątyni miał być Rycerz Emmaram Kołda herbu Oksza, ojciec późniejszego Proboszcza Kościoła Mariackiego w Krakowie, a następnie Biskupa Wrocławskiego Jana Kołdy, który przybrał imię Nanker. W tym miejscu należny wspomnieć, że Biskup Nanker urodził się w Kamieniu w roku 1270.
Dzięki staraniom proboszcza Józefa Krupy, powstała w tym miejscu nowa świątynia, której fundatorami byli m.in hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, kardynał Georg Kopp oraz spółki przemysłowe i kopalnie działające na tym terenie, m.in Gische, kopalnia Cecylia, Nowa Helena (Szarlej), SamuelGluck (Brzeziny Śląskie). Uroczysta konsekracja odbyła się 10 czerwca 1904 roku, którą celebrował kardynał Georg Kopp.
Na archiwalnej fotografii widoczny jest dużej urody gmach ówczesnej restauracji Jadwigi Schwainoch. W lokalu znajdowały się dwie sale w tym jedna taneczna, kręgielnia oraz dwa pokoje sypialne. W dalszych latach budynek został sprzedany Kopalni "Andaluzja", która urządziła w nim dom noclegowy tzw. "schlafhause"dla wyższych kadr kopalnianych. W latach 70-tych w budynku zamieszkiwały m.in panny Gajdzikówny oraz inni mieszkańcy. Budynek rozebrano pod koniec lat 80-tych. Obecnie w tym miejscu znajduje się parking oraz pomnik poświęcony Pracownikom Kopalni "Andaluzja", którzy ponieśli śmierć podczas II Wojny Światowej. Inną ciekawostką widoczną na fotografii jest budka wartownicza pruskich pograniczników.
Kiedyś: początek XX wieku, źródło: Zbiory Jerzego Kucharskiego/ Dziś: marzec 2018, autor: Leszek Bensz
Podziękowania dla Piotra Skowronka za informacje.