15. rocznica wkroczenia WP na Śląsk
Piekary Śląskie w okresie XX-lecia międzywojennego nie tylko były duchową stolicą Śląska, ale były także miejscem wzniosłych wydarzeń patriotycznych. To tutaj z pompą otwierano okazałe gmachy czy też pomniki polskości. A wszystko by pokazać i udowodnić niemieckiemu Bytomiowi, że Polska rośnie w siłę, a duch patriotyzmu i przywiązania do Polski rośnie z dnia na dzień. Jednym z takich wydarzeń przed wojną była hucznie obchodzona 15-sta rocznica wkroczenia wojsk polskich na Śląsk połączona z poświęceniem Kopca Wyzwolenia, która przypadła w dniu 20 czerwca 1937r. Co się wtedy wydarzyło ?
Na pełną relacje zapraszamy na naszą stronę w 80-tą rocznicę tego wydarzenia tj 20.06.2017r., a tym czasem publikujemy część fotografii z tego wydarzenia.
Przemarsz żołnierzy 11 Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór
Przejazd ułanów 3 Pułku Ułanów Śląskich z Tarnowskich Gór
Trybuna Honorowa ustawiona u zbiegu ulic Bytomskiej i Wojska Polskiego
Na trybunie stoją z przodu z lewej: wojewoda śląski Michał Grażyński, wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski i pułkownik Jan Sadowski. W drugim rzędzie stoi m.in. wicewojewoda śląski Tadeusz Saloni (1. z prawej).
Na trybunie stoją m.in.: wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski (I rząd 1. z prawej), wojewoda śląski Michał Grażyński (I rząd 2. z prawej), pułkownik Jan Sadowski (I rząd 3. z prawej), prezydent Katowic Adam Kocur (stoi z gołą głową za wicepremierem E. Kwiatkowskim), marszałek Sejmu Śląskiego Karol Grzesik (stoi za pułkownikiem J. Sadowskim).
Zdjęcia archiwalne pochodzą z portalu Narodowego Archiwum Cyfrowego