Redakcja

Leszek Bensz

Rodowity, choć nie z dziada pradziada, Piekarzanin. Od paru lat zafascynowany historią swojego miasta, jak i ludzi, którzy tutaj żyli. Mol archiwalny, rekonstruktor historyczny, sztukator oraz renowator zabytków, a przede wszystkim spełniony Tata dwójki urwisów.

Współpomysłodawca i współzałożyciel Piekarskiego Werku. Wieloletni członek Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicum” oraz współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silius Radicum”. Członek honorowy Fundacji im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939.Współautor książki „Wspomnienie Wiktora Szwagla oraz historia piekarskiej Policji”. Pomysłodawca umieszczenia tablicy poświęconej posterunkowemu Wiktorowi Szwaglowi w gmachu Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich.


Jakub Müller

Absolwent filologii angielskiej (kierunek: język angielski w biznesie). Mieszka w Piekarach prawie od urodzenia i czuje się pełnokrwistym Piekarzaninem.  Przez wiele lat amatorsko zajmował się muzyką, współpracując m.in. z wieloma zagranicznymi raperami. Wraz z Marcinem Strzeleckim, współautor mini-serialu dla dzieci i młodzieży "Piekarskie Beboki". Autor książki "Maksymilian Jasionowski. Robotnik pióra", w której podjął się próby ocalenia literackiego dorobku Jasionowskiego i przywrócenia należnej mu pamięci. Badacz życia Marii Skłodowskiej-Curie; przeprowadził wielomiesięczne śledztwo w toku którego ustalił, że uczona najprawdopodobniej nigdy nie odwiedziła Piekar Śląskich. Autor wielu artykułów (m.in. do miesięcznika "Śląsk"), uczestnik i prowadzący projektów literacko-historycznych.Miłośnik polskiej piłki nożnej, gier planszowych, mrocznych tajemnic i niebanalnych rozwiązań. Prowadzi blog Milczenie Liter o zapomnianych książkach i literaturze grozy - www.milczenieliter.pl.

 


Łukasz Żywulski

Urodził się i wychował w Ełku na Mazurach. Od 2016 roku mieszka w Bytomiu. Jest absolwentem historii oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich w charakterze instruktora, kierownika Biblioteki Centralnej oraz opiekuna Izby Regionalnej. Z zawodem bibliotekarza związany od 2008 roku. Swoją przygodę zawodową zaczynał w Gabinecie Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Ponad dwa lata współtworzył i rozwijał Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie. W swojej pracy zawodowej docenia przede wszystkim możliwość uczestniczenia w ratowaniu i dokumentowaniu pamięci minionych pokoleń.

Autor książek: „Po czcionce do książki. Śladami Teodora Heneczka” oraz „Katalog starych druków Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie”, a także kilkunastu artykułów z zakresu historii książki oraz szeroko pojętego bibliotekarstwa, m.in.: „Archiwum społeczne a lokalna społeczność w Raszynie (EBIB)”, „Odkryta na nowo biblioteka kościoła parafialnego w Galinach” (Komunikaty Mazursko-Warmińskie), „Biblioteka, drukarnia i lokalna tradycja”, „Pomysł na biblioteczną przestrzeń”, „Wielkie zmiany w małych bibliotekach, czyli jak dokonała się estetyczna rewolucja w Piekarach Śląskich”, „Archiwum społeczne w bibliotece” (Biblioteka Publiczna). Zainicjował w Piekarach Śląskich długofalowy program digitalizacji i upowszechnienia w Internecie najcenniejszych piekarskich zbiorów historycznych w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Inicjator i realizator projektów edukacyjnych z pogranicza historii i literatury („Po czcionce do książki” - poświęcony postaci Teodora Heneczka, w ramach którego powstała wystawa oraz krój pisma Heneczek oraz „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”- poświęcony pisarzom i poetom związanym z Piekarami Śląskimi). W 2019 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego na przygotowanie publikacji pt. „Izba Regionalna w Piekarach Śląskich: historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu”. W wolnych chwilach śledzi rozgrywki piłki ręcznej, hobbystycznie gra na gitarze oraz interesuje się projektowaniem graficznym.


Monika Tomys

 

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Biblioteka jest w jej życiu od dawna. W szkole była członkiem kółka bibliotecznego. Na studiach podjęła się wolontariatu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, z którą od 2013 roku do chwili obecnej jest związana zawodowo. Uwielbia swoją pracę w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, dzięki której pierwsza ma do czynienia z każdą nowością wydawniczą włączaną do księgozbioru. Dodatkowo chętnie oddaje się pracy z tekstem, jego korektą pod względem poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej i stylistycznej, dlatego wszystkie artykuły autorstwa pracowników biblioteki przechodzą przez jej ręce. Czas wolny spędza często przy grach planszowych z rodziną i przyjaciółmi. Kocha zwierzęta, zwłaszcza swojego kota i królika.