Praca zbiorowa

Praca zbiorowa

Piekarskie kopalnie, szyby i szybiki na przestrzeni lat

Jednym z głównych filarów, na których wyrosło i przez długi czas utrzymywało się nasze miasto, jest bez wątpienia górnictwo. Dzisiaj, w chwili, gdy ostatni z tych filarów runął, a także w dniu święta całej górniczej braci, chcemy przypomnieć, jak przebogatą górniczą historię mają Piekary Śląskie.

ul. Tarnogórska 49 - Restauracja W. Tyczki

Budynek w którym obecnie znajduje się kozłogórski Dom Kultury, został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przez Wincentego Tyczkę jako restauracja (karczma). W restauracyjnym budynku mieściła się także duża sala w której odbywały się przedstawienia, zabawy czy potańcówki dla weselnych gości. W okresie międzywojennym spotykali się tutaj członkowie różnych kozłogórskich organizacji, a na piętrze budynku urządzono mieszkania, w których zamieszkali nauczyciele.

Studzienka, upadający zabytek pątniczy

Studzienka jest dzisiaj przykładem zabytku, gdzie ząb czasu jak i brak środków na rekultywacje i renowacje bardzo odciskają swoje piętno. Smutny widok, który możemy zastać dzisiaj w tym miejscu nie przypomina niczego co w czasach swojej świetności kaplica jak i cały podległy teren przypominały. To miejsce było jednym z głównych punktów wśród pątników, które trzeba było w Piekarach Śląskich odwiedzić. Także dla samych mieszkańców studzienka była miejscem, które odwiedzano w celu pozyskania wody, która słynęła z cudownych właściwości.  Natomiast cały zadbany teren Studzienki sprzyjał rekreacji i spotkaniom. Zabieramy dziś Państwa w podróż do tego niegdyś bardzo urokliwego miejsca.