Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Piekarach Śląskich jest pierwszym obiektem w naszej nowej kategorii obiektów nieistniejących.

Wzniesiono go z inicjatywy naczelnika gminy Jana Pudlika. Wykonaniem obiektu zajęła się firma Rokus i Lorenz z Królewskiej Huty (dziś Chorzowa), a sam pomnik wykonano ze sztucznego granitu. Zlokalizowany został u zbiegu obecnych ulic Bytomskiej i Wojska Polskiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 09.11.1930 roku w obecności Wojewody Michała Grażyńskiego i Starosty Świętochłowickiego Tadeusza Szalińskiego. Obiekt został zniszczony w 1939 roku przez Niemców. Istnieje legenda, że ktoś zachował wizerunek Piłsudskiego, ale do dnia dzisiejszego to wciąż tylko legenda - niestety. Zachowały się natomiast łańcuchy otaczające niegdyś pomnik i dziś są elementem mogiły żołnierzy radzieckich na kalwaryjskim cmentarzu. Obecnie w miejscu gdzie znajdował się pomnik prosperuje sklep z pieczywem.

 

Zdjęcia przedwojenne:

Widok obecny miejsca, w którym stał pomnik. Stan na sierpień 2018:

Źródła:

 1. Encyklopedia Piekar Śląskich. Praca zbiorowa 2011

Podziękowania dla:

 • Rafał Eckiert 'Beuther' 
 • Leon Wostal

 

From Address:

Więcej w tej kategorii: Pałac w Kozłowej Górze »

2 komentarzy

 • Leszek Bensz
  Leszek Bensz środa, 30 październik 2019 22:38 Link do komentarza

  Panie Darku, w punkt, już poprawiam ! :)

 • Dariusz Gacek
  Dariusz Gacek niedziela, 27 październik 2019 00:14 Link do komentarza

  Ostatnie zdjęcie ("w dniu urodzin lub śmierci Marszałka") należałoby raczej podpisac "w rocznicę urodzin lub śmierci Marszałka". Poza tym - jeśli juz - to w rocznicę śmierci... Zmarł 12 maja, urodził sie 5 grudnia. A pogoda na zdjęciu raczej majowa ;-)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.