Robert Bardeli

Robert Bardeli

Piekarian Tako Rzecze

URL strony: http://piekarskiwerk.pl

Restauracja Wincentego Tyczki w Kozłowej Górze

Budynek w którym obecnie znajduje się kozłogórski Dom Kultury, został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przez Wincentego Tyczkę jako restauracja (karczma). W restauracyjnym budynku mieściła się także duża sala w której odbywały się przedstawienia, zabawy czy potańcówki dla weselnych gości. W okresie międzywojennym spotykali się tutaj członkowie różnych kozłogórskich organizacji, a na piętrze budynku urządzono mieszkania, w których zamieszkali nauczyciele.

Młyny zbożowe w Piekarach Śląskich

Młyny zbożowe były w przeszłości jednymi z najważniejszych obiektów w każdej posiadłości ziemskiej. Prawie wszystkie młyny które wybudowano na terenie obecnych Piekar Śląskich (przynajmniej w początkowej fazie) były młynami wodnymi i zlokalizowane były przy rzece Brynicy.

Piekarskie Kurkowe Bractwa Strzeleckie

Rodowód kurkowych bractw strzeleckich wywodzi się z czasów średniowiecznych - kiedy to obowiązkiem mieszczan była obrona miejskich obwarowań. Obronę poszczególnych odcinków miejskich fortyfikacji powierzano wówczas cechom rzemieślniczym. W owym czasie zaczęły powstawać bractwa kurkowe, których zadaniem było przygotowanie rzemieślników do obrony. Ćwiczono głównie strzelanie z łuków i kusz.