ul. Tarnogórska 49 - Restauracja W. Tyczki

Budynek w którym obecnie znajduje się kozłogórski Dom Kultury, został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przez Wincentego Tyczkę jako restauracja (karczma). W restauracyjnym budynku mieściła się także duża sala w której odbywały się przedstawienia, zabawy czy potańcówki dla weselnych gości. W okresie międzywojennym spotykali się tutaj członkowie różnych kozłogórskich organizacji, a na piętrze budynku urządzono mieszkania, w których zamieszkali nauczyciele.

Rodzina Tyczków po II wojnie wyemigrowała do Niemiec, restauracje przez parę lat prowadzili Horzelowie, a następnie przejął ją GS ze Świerklańca.
 
W latach pięćdziesiątych XX w. władze zdecydowały o przebudowie budynku na Dom Kultury. Jego otwarcie nastąpiło w 1956r. Mieściła się w nim sala widowiskowo-kinowa na 220 miejsc oraz 9 innych pomieszczeń przeznaczonych na bibliotekę, salę zebrań, biuro, szatnię. W sali widowiskowo-kinowej poza projekcjami filmowymi, odbywały się różnego rodzaju imprezy, akademie, występy zespołów oraz zabawy.
 
W kozłogórskim Domu Kultury swoją siedzibę ma filia biblioteki miejskiej oraz chór „Halka”.
 
Źródło: „Kozłowa Góra. Rys historyczny” Praca zbiorowa pod redakcją Przemysława Kubajaka 2010

Kiedyś: około 1910 roku,  źródło: archiwum Leona Wostala / dziś: kwiecień 2019, autor: Leszek Bensz

From Address:

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.