Robert Piekary

Robert Piekary

URL strony: http://piekarskiwerk.pl

Redakcja

Leszek Bensz

Rodowity, choć nie z dziada pradziada, piekarzanin. Od paru lat zafascynowany historią swojego miasta, jak i ludzi, którzy tutaj żyli. Mol archiwalny, rekonstruktor historyczny, sztukator oraz renowator zabytków, a przede wszystkim spełniony Tata dwójki urwisów. Współpomysłodawca i współzałożyciel Piekarskiego Werku. Wieloletni członek Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicum” oraz współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silius Radicum”. Członek honorowy Fundacji im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939.Współautor książki „Wspomnienie Wiktora Szwagla oraz historia piekarskiej Policji”. Pomysłodawca umieszczenia tablicy poświęconej posterunkowemu Wiktorowi Szwaglowi w gmachu Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich.


Jakub Müller

Absolwent filologii angielskiej (kierunek: język angielski w biznesie). Mieszka w Piekarach prawie od urodzenia i czuje się pełnokrwistym piekarzaninem. Przez wiele lat amatorsko zajmował się muzyką, współpracując m.in. z wieloma zagranicznymi raperami. Wraz z Marcinem Strzeleckim, współautor mini-serialu dla dzieci i młodzieży "Piekarskie Beboki". Autor książki "Maksymilian Jasionowski. Robotnik pióra", w której podjął się próby ocalenia literackiego dorobku Jasionowskiego i przywrócenia należnej mu pamięci. Badacz życia Marii Skłodowskiej-Curie; przeprowadził wielomiesięczne śledztwo w toku którego ustalił, że uczona najprawdopodobniej nigdy nie odwiedziła Piekar Śląskich. Autor wielu artykułów (m.in. do miesięcznika "Śląsk"), uczestnik i prowadzący projektów literacko-historycznych. Miłośnik polskiej piłki nożnej, gier planszowych, mrocznych tajemnic i niebanalnych rozwiązań. Prowadzi blog "Milczenie Liter" o zapomnianych książkach i literaturze grozy.


Łukasz Żywulski

 

Urodził się i wychował w Ełku na Mazurach. Od 2016 roku mieszka w Bytomiu. Jest absolwentem historii oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich w charakterze instruktora, kierownika Biblioteki Centralnej oraz opiekuna Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Z zawodem bibliotekarza związany od 2008 roku. W swojej pracy zawodowej docenia przede wszystkim możliwość uczestniczenia w ratowaniu i dokumentowaniu pamięci minionych pokoleń. Autor bądź współautor książek: "Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939", "Po czcionce do książki. Śladami Teodora Heneczka”, „Katalog starych druków Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie”, a także kilkunastu artykułów z zakresu historii książki oraz szeroko pojętego bibliotekarstwa. Zainicjował w Piekarach Śląskich długofalowy program digitalizacji i upowszechnienia w Internecie najcenniejszych piekarskich zbiorów historycznych w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej oraz wprowadził Izbę Regionalną do sieci Archiwów Społecznych prowadzonej przez Centrum Archiwistyki Społecznej.  Inicjator i realizator projektów edukacyjnych z pogranicza historii („Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka”, „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”, "Świadectwo człowieczeństwa w czasie zagłady. Historia Ireny Gut-Opdyke"). W 2019 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. W wolnych chwilach śledzi rozgrywki piłki ręcznej, hobbystycznie gra na gitarze oraz interesuje się projektowaniem graficznym. W Piekarskim Werku poświęca swój wolny czas w myśl idei: Trwonisz na zawsze swoje dni, kiedy poświęcasz się badaniu dni innych (Enrique Moriel).


Monika Tomys

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz Podyplomowych Studiów Edytorstwo - Redakcja Tekstu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Biblioteka jest w jej życiu od dawna. W szkole była członkiem kółka bibliotecznego. Na studiach podjęła się wolontariatu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, z którą od 2013 roku do chwili obecnej jest związana zawodowo. Uwielbia swoją pracę w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, dzięki której pierwsza ma do czynienia z każdą nowością wydawniczą włączaną do księgozbioru. Dodatkowo chętnie oddaje się pracy z tekstem, jego korektą pod względem poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej i stylistycznej, dlatego wszystkie artykuły autorstwa pracowników biblioteki przechodzą przez jej ręce. Czas wolny spędza często przy grach planszowych z rodziną i przyjaciółmi. Kocha zwierzęta, zwłaszcza swojego kota i królika.

Młyny zbożowe na terenie Piekarach Śląskich

Młyny zbożowe były w przeszłości jednymi z najważniejszych obiektów w każdej posiadłości ziemskiej. Prawie wszystkie młyny które wybudowano na terenie obecnych Piekar Śląskich (przynajmniej w początkowej fazie) były młynami wodnymi i zlokalizowane były przy rzece Brynicy.

Piekarskie Kurkowe Bractwa Strzeleckie

Rodowód kurkowych bractw strzeleckich wywodzi się z czasów średniowiecznych - kiedy to obowiązkiem mieszczan była obrona miejskich obwarowań. Obronę poszczególnych odcinków miejskich fortyfikacji powierzano wówczas cechom rzemieślniczym. W owym czasie zaczęły powstawać bractwa kurkowe, których zadaniem było przygotowanie rzemieślników do obrony. Ćwiczono głównie strzelanie z łuków i kusz.