Jak zacząć przygodę z genealogią, mając najbliższe korzenie w Piekarach Śląskich i na Śląsku ?

 

Nasza mała ojczyzna to miejsce, z którym czujemy niezwykły związek. Tam dorastamy, nawiązujemy przyjaźnie, z czasem poznajemy historię znanych nam budynków, ulic oraz ludzi, którzy żyli na tej samej ziemi przed nami. My żyjąc "tu i teraz" często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że również będziemy częścią historii małych ojczyzn. Niezwykle interesująca jest podróż do przeszłości, którą może nam zafundować genealogia. Wielu już w młodym wieku zadaje pytania o własne pochodzenie starszym członkom swojej rodziny, inni odnajdują potrzebę odkrywania korzeni w późniejszym wieku- nigdy nie jest za późno. Należy podkreślić, że Piekary Śląskie mogą być niezwykle ciekawe dla genealoga.

 

 

Wielu piekarzan mieszkających od kilku pokoleń w swoim mieście nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich przodkowie mogli przybyć na te tereny np. w II połowie XIX wieku, czy na początku wieku ubiegłego. Przeglądając akty stanu cywilnego z ksiąg parafialnych, czy z USC zaobserwować można zjawisko częstych migracji w tym okresie, najpopularniejszym ich powodem były oczywiście kwestie zarobkowe i chęć znalezienia pracy w zakładach przemysłowych. Do Piekar napływała ludność z miast ościennych, ze wsi i osad leśnych, często także "z Polski". Ten fakt, jak również inne zawirowania historyczne sprawiły, że historia piekarskich przodków może niektórych zaskoczyć.

 
Być może niejednokrotnie wielu zastanawiało się nad przywołanymi zagadnieniami, jednak nadal nie wie jak rozpocząć wędrówkę ku rodzinnej przeszłości. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat samych poszukiwań genealogicznych na terenie Piekar Śląskich i okolic. Rozpoczynając należy zaczerpnąć informacji wśród najstarszych krewnych i wszystkich tych, którzy kiedykolwiek zgłębiali tajniki rodzinnej historii, musimy przejrzeć rodzinne dokumenty i zdjęcia. Dopiero kolejny krok to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, w kancelarii parafialnej czy w wybranym archiwum.

 

Tam znajdziemy akty urodzeń, ślubu i zgonów konkretnych osób. W zależności od rodzaju aktu zawarte są w nim informacje o dacie i miejscu zdarzenia, zapisana jest nazwa miejscowości pochodzenia, imiona rodziców, zawód, czasem przyczyna śmierci. Często to właśnie akty USC zawierają najwięcej szczegółowych informacji. Piekarski USC istnieje od 1874 roku, dziś z mocy ustawy przechowuje maksymalnie stuletnie akty urodzeń, ślubu i zgonów, te z lat wcześniejszych znajdziemy w Archiwum Państwowym w Katowicach. Gdy akty USC wyjawią przed nami wszystkie potrzebne fakty z życia przodków, możemy wówczas skorzystać z kolejnej skarbnicy wiedzy, mianowicie ksiąg parafialnych. Na początku nie wiemy do jakiej parafii zawędrujemy. Niektóre przechowują metryki w kancelarii, inne oddały je do Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Wiele znajdziemy też w Archiwum Państwowym w Katowicach oraz gdy taka okoliczność zaistnieje- w innych archiwach. Często zasoby Archiwum Państwowego sięgają roku 1800, po wcześniejsze najczęściej trzeba udać się do Archiwum Archidiecezjalnego.

 

Pozostając przy historii rodzimych parafii warto nadmienić, że najstarszą w Piekarach Śląskich jest parafia w Brzozowicach- Kamieniu erygowana już w 1277 roku. W 1303 roku konsekrowany został drewniany kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Parafię w Dąbrówce Wielkiej erygowano w 1893 roku, Brzeziny Śląskie to 1919 rok, następnie powstawały kolejne. Data erygowania nie świadczy niestety o istnieniu równie wiekowych metryk. Z tym bywa różnie. Wiele zasobów znajdziemy nie tylko w archiwach, ale również w Internecie. Musimy pamiętać, że aby odnaleźć naszego przodka, należy najpierw odszukać odpowiedni materiał źródłowy. Prościej mówiąc, powinniśmy odszukać na podstawie kolejnych metryk miejscowość jego pochodzenia i przypisaną jej parafię. Poszukując warto odwiedzać strony internetowe przywołanych instytucji- kościołów i archiwów.

 

Niezwykle istotny dla rodzinnego detektywa jest również fakt powstania w Piekarach Śląskich w 2013 roku Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego "Silius Radicum". Towarzystwo założyła grupa pasjonatów, dzięki ich staraniom Towarzystwo prężnie działa i rozwija się do dziś. Członkowie GTG ratują od zatracenia księgi metrykalne w Archiwum Państwowym w Katowicach fotografując je i udostępniając w Internecie na własnej stronie, indeksują metryki aby ułatwić poszukiwania innym genealogom, prowadzą wykłady. W ostatnim czasie skupili się również na stosunkowo nowej gałęzi genealogii jaką jest genealogia genetyczna. Poszukując przodków na terenie Piekar Śląskich niezbędne jest odwiedzenie strony internetowej Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego: www.siliusradicum.pl.

 

Z tego  miejsca wszystkich zainteresowaniem badaniem swoich korzeni, które dają olbrzymią dawkę satysfakcji i przyjemności, zapraszamy na cykliczne, comiesięczne spotkania Towarzystwa. Informacje o terminach spotkań można znaleśc na wyżej wymienionej stronie internetowej.

Pielęgnowanie lokalnej historii jest czymś niezwykle cennym, w obliczu bogactwa wielu interesujących faktów nie zapomnijmy jednak o historii nas samych i ludzi, dzięki którym możemy ją tworzyć.

 


 

W zależności od sprzyjającego nam szczęścia możemy pociągnąć długie linie przodków nie wychodząc z domu, a to wszystko za pomocą internetu. Dodatkowo na stronach towarzystw genealogicznych oraz na stronie "Geneteki" możemy znaleźć indeksy metrykalne, dzięki którym w ekspresowym tempie możemy wyszukać dane osoby za pomocą wyszukiwarki.

 

Zasoby zdigitalizowane z lat 1800-1874 dotyczące Piekar jak i miast ościennych m.in. znajdziemy na stronie internetowej Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego "Silius Radicum":

 

 

Poniżej kilka przydatnych linków:

Archiwum Państwowe w Katowicach

Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach

Geneteka

Genealodzy

Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej

Family search

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.